Çin Yarış Arabası Göstergeleri Üretici
Bizimle iletişim kur
Free call

Uzay istasyonunu tamamlamak için göreve gönderilen astronotlar

June 6, 2022

hakkında en son şirket haberleri Uzay istasyonunu tamamlamak için göreve gönderilen astronotlar

Daha önceki rapor:

Çin'in dokuzuncu insanlı uzay uçuşu olan Shenzhou XIV misyonunun mürettebatı, uzay araçlarının kuzeybatı Gobi Çölü'ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi'nden fırlatılmasından birkaç saat sonra Pazar akşamı Tiangong uzay istasyonuna ulaştı.

Üç astronot - görev komutanı Kıdemli Albay Chen Dong, Kıdemli Albay Liu Yang ve Kıdemli Albay Cai Xuzhe - uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe'ye saat 20:50'de girdiler.

Devasa istasyonun uzayındaki montajı tamamlamak için altı ay boyunca Dünya'nın 400 kilometre üzerinde yörüngede dönen karakolda kalmaları planlanıyor.

Shenzhou XIV uzay araçları, vaha benzeri Jiuquan merkezindeki bir servis kulesinden sabah 10:44'te patlayan bir Long March 2F roketi tarafından fırlatıldı.

Chen ve Liu'nun uzaya ikinci gidişi ve Cai'nin birincisi, onu uzaydaki 14. Çinli astronot yapıyor.

Görevleri bu yılın sonunda tamamlandığında, Tiangong uzay istasyonu tam olarak faaliyete geçmiş olacak.

Üç astronotun misyonu, öngörülemeyen koşullar dışında, Çinli astronotların her gün uzayda olacağı 10 yıllık bir dönemi başlattı.

Shenzhou XIV, Tiangong'u ziyaret eden altıncı uzay aracı ve astronotları yörüngedeki karakola taşımak için üçüncü mürettebatlı gemidir.

Tiangong şu anda dört bölümden oluşmaktadır - çekirdek modül Tianhe;Shenzhou XIV gemisi;ve Tianzhou 3 ve Tianzhou 4 kargo gemileri.

 

Lin Xiqiang, tamamı ikinci nesil Çinli astronotlardan oluşan Shenzhou XIV ekibi, Wentian ve Mengtian uzay laboratuvarlarını Tianhe modülüne bağlamak için yer kontrolörleri ile çalışacak ve ardından laboratuvarları kalıcı konumlarına taşımak için robotik kolu kullanacak, dedi. Çin İnsanlı Uzay Ajansı başkan yardımcısı.

İstasyonun ilk laboratuvar bileşeni olan Wentian, Temmuz ayında Hainan eyaletindeki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi'nden bir Uzun Yürüyüş 5B roketi ile fırlatılacak.İkinci laboratuvar bileşeni olan Mengtian, Ekim ayında Wenchang'dan bir Uzun Yürüyüş 5B ile piyasaya sürülecek.

Tiangong'a bağlandıktan sonra istasyon T şeklinde bir yapı oluşturacak.

Lin, astronotların ayrıca ekipmanı kurmak ve yapılandırmak, bilimsel deneyler ve teknolojik gösteriler yapmak ve Tiangong'da rutin operasyonları sürdürmekle de görevlendirileceğini söyledi.

İki ila üç uzay yürüyüşü yapacaklar ve öğrencilere fen dersleri verecekler” dedi.

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin